Prestito – investorská recenze a osobní zkušenosti

P2P půjčky

Autor článku

Moje osobní zkušenost s Prestito: Recenze z pohledu investora

 

To nejdůležitější v kostce

Na Prestito jsem prozatím proinvestoval 90.000,- Kč

Platforma Prestito je podle mě velmi povedená a z mého pohledu ideální pro investory s volným kapitálem od 20.000,- Kč, jelikož nižší částky se zde příliš často neobjevují. Navíc je skvělé, že kvůli nízkému počtu investorů jsou Vám téměř všechny zajímavé a dobré investice k dispozici, stačí na ně mít finanční prostředky. Co se týče funkčnosti systému, neměl jsem prozatím jediný problém, takže celkově mohu doporučit.

Pozitiva

+ Přehledný a celkem hezký web se statistikou vašich pohledávek

+ Možnost investovat až 1.000.000,- Kč v rámci jedné investice

+ Poměrně velký přebytek žadatelů a nízký počet investorů, čili malá konkurence

+ MOŽNOST ZÁSTAVY MOTOROVÝM VOZIDLEM!

+ Možnost Notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti

+ Velký počet doplňkových požadavků, dle přání investora

+ Možnost investovat pouze část požadované sumy (min. 5.000,- Kč) a spojit více nabídek investorů do jedné půjčky

+ Nízké provize za správu pohledávek

+ Ochotný přístup operátora, se kterým se dá v pohodě domluvit, žádné tabulkové call-centrum

Negativa

-Je trošku poznat, že za touhle platformou nestojí obrovský tým lidí, ale menší skupina. Dvakrát se mi stalo, že jsem volal na infolinku a operátor už byl doma s tím, že se na to zítra mrkne.

-Poměrně naivní přístup některých žadatelů, kteří se domnívají, že jim někdo poskytne půjčku 600.000,- Kč na 5% úrok bez jakékoliv zástavy. To však není chyba Prestito ale žadatelů.

 

Jak se mi daří?

Prozatím jsem na Prestito zainvestoval 2 půjčky v celkové částce 90.000,- Kč

prestito_prehled_uveru

1.Půjčka

Částka:                30.000,- Kč

Úrok:                    45 % p.a.

Splatnost:           36 měsíců

Navýšení:           28.443,- Kč

Splátka:               1.532,- Kč

Záruky:                Ručitelské prohlášení s ověřeným podpisem + Uznání závazku

Splaceno:           (11%) Prozatím 4 splátky, všechny s předstihem, takže paráda!

Poučení:             Ručitel se vždycky hodí, když by náhodou dlužník nedostal výplatu.

Moje první poskytnutá půjčka přes Prestito je na poměrně vysoký úrok, avšak dlužník měl již na tomto portálu pozitivní hodnocení od jiného věřitele i od portálu samotného. Navíc byl dostatečně důvěryhodný pro svého známého, který svolil k tomu, že bude za jeho splácení ručit. A vzhledem k tomu, že se nejde o tak vysokou sumu, jedná se dle mého názoru o super pohledávku, která je navíc splácená prozatím vždy ještě před termínem splatnosti. Takže luxus!

 

2.Půjčka

Částka:                60.000,- Kč

Úrok:                    20 % p.a.

Splatnost:          60 měsíců

Navýšení:           35.378,- Kč

Splátka:               1.590,- Kč

Záruky:                Zástava automobilem + Notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti

Splaceno:           1. splátka je datována až na 20.ledna 2017

Poučení:             U vyšších částek, pokud dlužník nemůže ručit nemovitostí, je velkou výhodou, může-li ručit automobilem adekvátní hodnoty k půjčce.

Moje druhá a prozatím poslední půjčka, kterou jsem přes portál Prestito zainvestoval, je dokonce se zástavou automobilem. Již pár dní mám doma velký technický průkaz dlužníkova auta. Ještě před podpisem smlouvy jsem si jej pro jistotu nechal dle VIN kódu ověřit u společnosti Cebia, jestli nemá stočené kilometry, nebo jestli nebylo nějak vážně v minulosti nabouráno. Jen pro zajímavost, jde o Škodu Octavia II r.v. 2011. Tržní hodnota takovéhoto vozu, s tou konkrétní výbavou, motorizací a počtem najetých kilometrů se pohybuje na českém trhu od 165.000,- Kč výš, takže záruka myslím solidní. Sice pomalu ztrácí na hodnotě, ale to se současně děje i mojí pohledávkou s každou zaplacenou splátkou.

Pokud mi půjčku nesplatí, auto přechází do mého vlastnictví natrvalo a vzhledem k tomu, že má téměř dvojnásobnou tržní cenu oproti hodnotě půjčky i s úroky, tak bych zesplatněním půjčky vydělal ještě víc. Pochopitelně ale není v mém zájmu dlužníka oškubat, tohle je spíš velmi účinná motivace pro to, aby dlužník poctivě a pravidelně splácel, co splácet má. A pokud splatí vše, tak jak bylo smluvně ujednáno, vrátím mu velký techničák a auto je opět jeho.

 

Trochu obecně

O existenci platformy Prestito pro P2P půjčky jsem se dozvěděl, až když jsem hledal alternativy pro Bankerat a Benefi. Na těch dvou naposledy zmíněných portálech je jednak mírný nadbytek investorů, a coby investor stále hledající nové příležitosti, jsem chtěl vědět, jestli to někde nedělají lépe nebo alespoň jinak. A upřímně řečeno portál prestito, jehož provozovatelem je HM Capital Partners s.r.o., pro mě bylo více než milým překvapením.

 

Jak to funguje?

Platforma prestito je postavena na poměrně jednoduchém a přehledném webu, kde žadatelé o půjčku po registraci zadají aukci finančních prostředků, které poptávají. Výše sumy, kterou žadatel poptává, musí být v rozmezí 10.000,- Kč – 1.000.000,- Kč a minimální výše Vaší investice je 5.000,- Kč. Investor formou aukce nabídne žadateli finanční prostředky (může nabídnout celou sumu, nebo i jen její část) a stanoví si podmínky. Ty pak žadatel o půjčku buďto přijme, či nikoliv. Pokud aukci vyhrajete, administrátor zašle příslušné dokumenty žadateli o úvěr. Ten je podepíše a případně doplní další materiály, které si investor vyžaduje (výpis z účtu, notářský zápis a další). Po kontrole správnosti a úplnosti dokumentace, včetně lustrace žadatele v registru exekucí a insolvenčním rejstříku odešle administrátor všechny dokumenty poštou investorovi. Celý proces trvá cca 1-3 týdny, v závislosti na rychlosti žadatele a počtu požadovaných záruk.

Pro dlužníky je zde obrovská výhoda v tom, že si může říct o téměř jakýkoliv úrok, dle vlastního uvážení. Proto zde nejsou až tak neobvyklé aukce s úrokem okolo 100 %, což ale automaticky vyvolává otázku, zda není dlužník v nouzi, že si chce půjčit za každou cenu. Drtivá většina aukcí se však pohybuje v úrokovém rozmezí 10 – 45 %.

 

Aukce

Abyste měli představu jak taková aukční nabídka na Prestito vypadá, zde je konkrétně jedna, kterou jsem nedávno zainvestoval. Jak můžete vidět, je zde přehledně vypsáno vše důležité o dlužníkovi, samozřejmě anonymně, do chvíle, než aukci vyhrajete.

prestito_huba

 

Poskytované záruky

Hlavním důvodem, proč se osobně začínám k portálu prestito stále více přiklánět, je množství a forma poskytnutých záruk. Jinak řečeno, existuje zde velká škála požadavků, které si jako investor můžete zvolit. Vedle klasických zajištění, jako jsou nemovitost nebo ručitelské prohlášení je zde také spousta volitelných požadavků, kterými můžete lépe minimalizovat riziko nesplácení jednotlivých dlužníků a to vždy naprosto individuálně.

Pozn: Na obrázku je úrok max. 35 % – je to z jedné konkrétní aukce, kde si žadate nastavil maximální úrok na tuto hodnotu.

prestito_zaruky1

Jako obrovský plus zde vnímám možnost dlužníka ručit za půjčku automobilem.

 

Zástava motorovým vozidlem

Majitelů nemovitostí není v republice jistě zdaleka tolik, jako majitelů automobilů, čímž Prestito zavádí zcela nový rozměr v možnostech poskytování P2P půjček. Pochopitelně, že když chce dlužník za půjčku na 150.000,- Kč ručit Škodou Felicia z roku 1995, tak dost pravděpodobně neuspěje. Avšak pokud je tržní hodnota auta vyšší, nebo srovnatelná s hodnotou půjčky i s úroky, tak nevidím důvod, proč by rozumný investor neměl na takovouto poptávku odpovědět.

V principu se vlastně stanete majitelem dlužníkova auta do doby, než Vám půjčku splatí. A ne jen tak na papíře – můžete si požádat o vydání velkého technického průkazu, čehož jsem pochopitelně rád využil.

 

Notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti

Druhá obrovská výhoda tohoto portálu je možnost, požadovat po dlužníkovi notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti. Pokud nevíte, co to je, jen zjednodušeně – Notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti je dokument, který uplatníte v případě, že dlužník nějakou, smluvně stanovenou dobu, nesplácí a jeho dluh se zesplatní (ztratí výhodu měsíčních splátek a dluh musí uhradit najednou včetně úroků). Notářským zápisem Vám dlužník dává svolení k exekuci jeho majetku BEZ SOUDNÍHO ROZHODNUTÍ! Což je jednak například oproti směnce daleko rychlejší, nežli soudní tahanice ale také je to mnohem, mnohem levnější. Respektive, na Prestito hradí náklady na vyhotovení Notářského zápisu dlužník, takže pro Vás jako investora je to zadarmo.

Pozn: Mimo recenzovaných platforem jsem poskytl zápůjčku ještě dvěma klientům na přímo a u obou jsem vyžadoval Notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti. Je to daleko praktičtější, rychlejší a dojde-li na vymáhání, tak i daleko levnější než například Směnka nebo pouhá smlouva, takže vřele doporučuji!

 

Uzavření smlouvy

Samotné uzavření smlouvy může trvat řádově 1-2 týdny, vždy záleží na tom, jaké záruky požadujete a jak náročné je tyto záruky poskytnout. U notářského zápisu počítejte s tím, že notáři mohou mít poměrně plné diáře, tudíž může trvat déle, než dlužník dostane termín. Avšak stojí to za čekání.

 

Provize administrátorovi

Co se týče poplatků a provizí, vše je přehledně a transparentně online.

prestito_cenikyprestito_ceniky1