P2P půjčky – snadná a výnosná investice

P2P půjčky

Autor článku

P2P půjčky – snadná a výnosná investice

Trochu obecně

V principu jsou P2P půjčky investice do půjček fyzickým osobám. Zpravidla jsou tyto investice realizovány prostřednictvím aukce na webových portálech (Recenze jednotlivých portálů s mými osobními zkušenostmi naleznete zde). Může to znít poněkud složitě, ale vězte, že je to mnohem snazší, než jak to zní.

Váš zisk je závislý na smluvním úroku na každou jednotlivou půjčku po odečtení provize administrátora (zprostředkovatele) půjčky. Na Wolfbiz.cz jsem dal dohromady své osobní poznatky a zkušenosti z této investorské oblasti a shrnul jsem je do několika recenzí a to pro případ, že by Vás něco takového zaujalo a chtěli byste pomocí jednoduchých investic vydělat na úrocích mnohonásobně více, než Vám nabídne banka.

 

Jak jsem se dostal k P2P půjčkám?

Osobně jsem na oblast P2P (peer-to-peer) půjček, volně přeloženo jako člověk-člověku, narazil docela náhodou. Na zadní stránce nějakého regionálního deníku, který spíše než noviny vypadal jako soubor reklam částečně prokládaný nudnými zprávami. Velmi mě tam zaujal slogan společnosti Zonky něco ve smyslu „Lidé půjčují lidem“.  Byl to ten klasický, trapný a zaplacený rozhovor mezi redaktorem onoho periodika a jedním ze zakladatelů Zonky. Pojednával o peer-to-peer půjčkách, tedy spíše o nově vznikající platformě, která sdružuje investory s volnými finančními prostředky a zájemce o úvěr, kteří nejsou spokojeni s úvěrovými podmínkami českého bankovního sektoru, či kterým banky odmítly tyto prostředky poskytnout. Tehdy byl portál zonky.cz ještě v plenách a já jsem své volné prostředky chtěl investovat co nejrychleji, tudíž jsem si pouze přečetl princip fungování investic do P2P půjček, avšak pro zhodnocení svých financí jsem hledal již fungující a ověřenou platformu.

 

Kde momentálně investuji?

V současné době investuji na Bankeratu, Benefi a Prestitu. V plánu mám i nějakou tu investici přes Lendingbank, kde to začíná vypadat taky moc zajímavě a investorů je tam pramálo (stejně jako na Prestitu, tudíž malá konkurence!). Tento měsíc mám v plánu mrknout se na zoubek Bondoře, což je tedy Estonská společnost, zprostředkovává P2P půjčky opravdu ve velkém a napříč celou Evropou.

Ovšem úplně jsem ale upustil od plánu se Zonky, jelikož tam se mi investovat nevyplatí. Navíc, dle recenzí na facebooku, mají v systému poruchy a některým investorům mizí peníze, což je pro mě důvod navíc, proč zde neinvestovat ani halíř (masivní reklamní kampani navzdory).

 

Výhody a nevýhody P2P půjček z pohledu investora

+ Možnost dosáhnout vysokého zhodnocení vašich volných finančních prostředků (i mnohonásobně vyššího než v bance)

+ K investování do P2P půjček NENÍ potřeba živnostenské oprávnění

+ Zajištění pasivního příjmu navíc k zaměstnání či podnikání

+ Sami si můžete rozhodnout, do které půjčky chcete investovat (to Vám podílové fondy neumožní)

– Každá investice s sebou nese jistou míru rizika, a proto je důležité po žadatelích o půjčku požadovat adekvátní zajištění, pokud to tedy platforma, přes kterou byste chtěli investovat, umožňuje

Benefi.cz