Jak získat P2P půjčku – co napsat do žádosti a čemu se naopak vyhnout

P2P půjčky

Autor článku

Co (ne)napsat do žádosti o P2P půjčku?

Fenomén půjčování peněz mezi lidmi je stále více aktuální ať už si hodláte půjčit přes Benefi, Bankerat, Prestito či Lendingbank. Bohužel žadatelů o půjčku je daleko více než investorů. Proto, pokud si chcete zažádat o P2P půjčku, je důležité, umět investora zaujmout a vyhnout se určitým formulacím a slovním spojením. I když to třeba myslíte upřímně a říkáte věci na rovinu, investora tím často spíše odradíte. Sepsal jsem několik tipů a rad, které by Vám měli výrazně zvýšit šance u investorů na získání půjčky.

 

1. Nesmíte působit zoufale!

Zkuste se na okamžik vcítit do role investora a představte si, že od Vás chtějí 2 stejně zadlužení lidé půjčku. Ten první se chová důstojně a seriózně, zbytečně neprosí a má úroveň. Nese zodpovědnost za své chování a řeší problémy se ctí. Ten druhý naproti tomu vypadá zoufale, je zlomený, podbízí se a neustále se vnucuje. Háže vinu za své finanční problémy na všechny okolo a neustále poukazuje na cizí chyby. Komu z nich byste spíše půjčili? Který z nich by vám připadal jako výhodnější a méně riziková investice? Nesmíte zapomenout na to, že investoři nejsou charita a své peníze chtějí zpět.

 

2. Méně slov a více faktů!

Zbytečně nevypisujte o tom, jak  a proč jste se dostali finančních problémů. Investoři stejně nevěří 80 % toho, co do popisu žádosti o půjčku napíšete. Proto, pokud chcete žádat o P2P půjčku, šetřete slovy a zaměřte se na fakta! Napište na co chcete peníze využít, předem poděkujte za nabídky a pak čekejte. Nesnažte se investory ohromit svojí dvoustránkovou slohovou prací o tom, jak vám onemocněl otec a vyhodili vás z práce. To jak investora, tak ani banku či nebankovní instituci nezajímá. Pokud chcete například refinancovat své závazky napište pouze: „Dobrý den, rád bych prostřednictvím této půjčky refinancoval své stávající pohledávky a sloučil je do jedné s nižší celkovou měsíční splátkou. Předem děkuji za nabídky.“

 

3. Spočítejte si výdaje na domácnost!

Už jsem tady o tom psal ve článku pro investory a je to potřeba zopakovat znovu. Pokud si neumíte spočítat vaše měsíční výdaje na domácnost, tak je to pro vás v očích investora přítěž. Těžko utratíte za domácnost mezi 3 – 5 tisíci korunami měsíčně, pokud vyděláváte 25.000,-. To je zkrátka hloupost a vy to víte. A co víc, investor to velmi dobře ví. Nesnažte se přechytračit člověka, který ve vás musí získat důvěru, aby vám půjčil. Jinak totiž odejdete s prázdnou.

 

Benefi.cz

4. Vyhněte se určitým výrazům!

Jakmile investor objeví v popisku vaší žádosti výrazy jako „exekuce“, „po splatnosti“, „jsem zoufalý“, „prosím o pomoc“ nebo „insolvence“, tak máte pravděpodobně po žádosti. Netvrdím, že máte zamlčovat, že vám někdo hrozí exekucí. Vy ovšem žádáte o půjčku, kterou by se ona exekuce vyřešila a vy budete poctivě splácet půjčku od investora na P2P portálu. A tím, že hrozící exekuci zmíníte v žádosti, tak sami sebe automaticky připravíte o případnou půjčku od investora. Ten vás totiž zaznamená, jako potenciální riziko a máte po půjčce.

 

5. Používejte určitý typ slovních spojení!

Oproti výrazům, které investory odradí, je dobré eventuálně použít některá slovní spojení, která investora naopak uklidní. Výrazy jako „pravidelný měsíční příjem“, „přivydělávání na víkendové brigádě“ či “ nízké měsíční náklady, díky sdílené domácnosti“ to jsou   formulace, které vám zvýší pravděpodobnost úspěchu při žádosti o půjčku.

 

(6.) Co dělat, když už máte exekuci?  

Pokud jste neplnili své závazky a dostali jste se do exekuce musíte počítat s tím, že ve vás nebude mít téměř žádný z investorů důvěru. V takových případech musíte buďto ručit nemovitostí, automobilem nebo mít solventního ručitele. Vím, že ne zrovna každý je schopen ručit nemovitostí, avšak automobil už takový problém nebývá (například na Prestito můžete bez problémů automobilem ručit). A zcela jistě znáte ve Vašem okolí někoho, kdo má příjem alespoň 20.000,- měsíčně a zaručil by se za Vás. Ostatně to, že jste si schopni ručitele zajistit dokazuje, že vaše platební morálka není až tak špatná, jak to podle exekuce vypadá. A pokud není ani vaše babička ochotná se za vás zaručit, je něco špatně. Proč by vám měl investor, což je cizí člověk, věřit, když vám nevěří vaše vlastní rodina?