8 tipů pro investory do P2P půjček, aneb na co si dát pozor

P2P půjčky

Autor článku

P2P půjčky – 8 tipů, aneb na co si při investování dát pozor

Investice do P2P půjček (Peer-to-Peer, neboli člověk člověku) se stává velmi oblíbenou a hlavně velmi lukrativní finanční oblastí. Stále více lidí si tímto způsobem vytváří pasivní příjem ke svému zaměstnání. Ovšem i tato oblast finančního sektoru není bez rizika a bez potenciálních neplatičů. A proto, že mám již celkem rozsáhlou zkušenost s tímto sektorem, sepsal jsem tyto tipy. Hlavně noví a nezkušení investoři by si na ně měli dát pozor.

 

1.Aukce zoufalých žadatelů

Vyhněte se P2P aukcím typu: „Nutně potřebuji půjčit, jsem zoufalý/á a nevím kam jinam se obrátit.“ Takovéto aukce zpravidla píší lidé, kteří by si měli dát nejdříve do pořádku své vlastní výdaje. Avšak namísto toho lepí půjčku půjčkou. Navíc byste mohli v takovéto situaci být obviněni podle § 218 trestního zákona z lichvářství. A to z toho důvodu, že jste půjčili peníze někomu ve velké finanční tísni či v rozrušenosti!8-rad-aukcered

 

2.Žadatelé s exekucí

Exekuce je zpravidla znakem platební nezodpovědnosti daného člověka. Je pravdou, že se najdou případy, kdy je exekuce neoprávněná, avšak to jsou  výjimky. Spousta lidí píše, jak se do exekuce dostali „NE VLASTNÍ VINOU“ nebo že je proti nim vedena exekuce kvůli někomu jinému. Házet vinu na druhé, je totiž vždy velmi snadné. To by dnes soudy neřešily nic jiného, nežli neoprávněné exekuce.

8-rad-exekuce

 

3.Ženy na mateřské

Většinou utrácejí za zbytečnosti, které s výchovou dítěte vůbec nesouvisejí a poté nemají z čeho splácet. Často se Vám objeví výmluvy typu „Můj chlapeček onemocněl, teď nemůžu zaplatit.“ Že ale mají obden fotku z kavárny na Facebooku, to jim divné nepřipadá. Používají své děti jako výmluvu na cokoliv, obzvláště samoživitelky. (Chápu, že tenhle bod může v mnohých vyvolat negativní emoce, avšak já tvrdím, že pokud nemáte z čeho splácet tak si NIC NEPŮJČUJTE!)

 

4.Nereálné výdaje

Hodně častým varovným signálem při první analýze aukce P2P půjčky je podezřelý nepoměr mezi příjmy a výdaji na domácnost. Nechce se mi moc věřit, že pokud člověk vydělává 25.000,- Kč měsíčně a má 2 děti, tak jeho náklady na domácnost jsou do 5.000,- Kč. Buďto bydlí někde na ubytovně a jídlo má v práci zdarma, nebo zkrátka nemá přehled o svých finančních tocích a je tudíž potenciálně rizikový. Je zde ještě varianta úmyslné lži a tam tedy o riziku nemůže být pochyb. Schválně si sami zkuste evidovat své výdaje opravdu poctivě a uvidíte, že za 5.000,- se skoro nedá přežít.

8-rad-nepomer

 

5.Záplava rychlopůjček

Pokud má žadatel vícero lichvářských rychlopůjček typu Zaplo, Tommy Stachi, Vata online, Ferratum a podobných firem ( s RPSN i v řádech tisíců procent), je třeba se mít na pozoru. Lidé, kteří si takovéto půjčky (se splatností do 1 měsíce) berou, nejsou totiž finančně gramotní ani za mák. Půjčují si, když jim chybí pár tisíc do výplaty a pak se plácají v dluzích. Nemají žádnou finanční rezervu a riziko nesplácení je zde velmi vysoké. Často uvádějí, že chtějí peníze použít na refinancování těch stávajících půjček, ale jak se jim dostanou peníze do rukou, je po refinancování. Osobně investuji do půjček žadatelů, kteří mají maximálně jednu rychlopůjčku (což lze snadno dohledat z výpisů z účtů).

Pozn: Přimhouřil bych oko u Japonské půjčky, tu měl kamarád a byl nadšený. Pořád mi to ale připadá jako hloupost.

8-rad-rychlopujcky

 

6.P2P Půjčky na auta pro mladé

To je kapitola sama o sobě. Jelikož náctiletí frajeři (a bohužel mnohdy nejen ti) mají pocit, že si za 30.000,- Kč koupí super spolehlivé auto a s ním i svobodu. Avšak málokdy počítají s náklady na benzín, servis, pojištění, pneumatiky apod. A tak auto, které si tak pořídí, je často finančně vycucá natolik, že jim nezbude ani na chleba, natož pak na splátku pro investora.

8-rad-mladi

 

7.Podezřele vysoký úrok

Pokud někdo žádá P2P půjčku a nevadí mu úrok atakující hranici 60 %, něco je špatně. Investor často pomyslí, jak krásné by bylo takto vysoké zúročení. Obvykle však takto vysoká míra nabízeného úroku také vyvolává otázku, zda žadatel není ve veliké finanční tísni, když žádá o půjčku téměř za každou cenu, a zda bude na případnou splátku vůbec mít z čeho brát. Nejčastěji to souvisí s bodem č. 5.

8-rad-vysoke-uroky_nove

 

8.Konsolidace úvěrů – špatný výpočet požadované sumy

Pokud žadatel poptává 50.000,- Kč na splacení 3 půjček ve výši např. 15.000,-; 25.000,- a 10.000,-, což je dohromady oněch 50.000,-, tak si pravděpodobně nepřečetl vzor smluvní dokumentace. Dlužník totiž nikdy nedostane celou požadovanou sumu, jelikož administrátor (P2P portál) si strhne procentuální část ze zainvestovaných peněz, jako jednorázový poplatek za administraci a správu půjčky. Z těchto případů by tak mohli vzniknout nepříjemné situace, jelikož jen hrstka žadatelů má v rezervě pár tisíc na doplacení konsolidace z vlastních zdrojů.

 

Doufám, že se Vám moje poznatky a rady budou při investování hodit a přeji spoustu pravidelně splácejících dlužníků.